59,90 

Zosia Koszelanka rysuje dla Braci Jabłkowskich

miękka 170x240 9788311163782 220 2021-12-10
Podziel się

Książka ma dwie bohaterki. Pierwszą jest mama autorki Zofia z Koszelów Trzcińska, rysowniczka i graficzka. Uzyskawszy w 1930 roku dyplom warszawskiej Miejskiej Szkoły Sztuk Zdobniczych i Malarstwa (poprzedniczki Akademii Sztuk Pięknych), podjęła współpracę z ekskluzywnym Domem Towarowym Bracia Jabłkowscy przy ul. Brackiej 25. Tworzyła rysunki reklamowe i inne materiały promujące firmę i jej ofertę handlową: dekoracje, ulotki, foldery, kalendarzyki, ogłoszenia prasowe. Około 130 jej dzieł zostało opublikowanych w tej książce.

Drugą bohaterką książki jest przedwojenna Warszawa. Opowieść o niej została kunsztownie wpleciona w losy Zosi Koszelanki i jej rodziny. Poznajemy życie artystyczne, obyczajowe i gospodarcze stolicy. Autorka opisuje wygląd ulic, sklepów, restauracji, kin i teatrów, ukazuje modę i wzornictwo, a także atmosferę życia codziennego, zwłaszcza humor. To niezwykle ciekawa podróż do miasta, które wkrótce zniszczy wojna.

W recenzji znany poeta i pieśniarz Leszek Długosz napisał: „Ta drobna rozmiarem «saga rodzinna» stanowi atrakcję dla swojej warstwy poznawczej; jej język, inkrustowany bogato w ironię, dowcip i poczucie dystansu, stanowi literaturę, o której z przekonaniem mogę napisać: czyta się z zyskiem i z przyjemnością! Zważywszy zaś na kształt edytorski i materiały ilustracyjne, koniecznie trzeba też dodać: to się ogląda!”.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Zosia Koszelanka rysuje dla Braci Jabłkowskich”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *