Zapowiedź

129,90 

Album wyposażenia Wojska Polskiego. Reprint wydania z 1933 roku uzupełniony o broń i sprzęt z lat 1933‒1939

praca zbiorowa twarda 290x210 9788311171527 240 30.11.2023
Podziel się

Wstęp i oprac. dr Paweł Mikołaj Rozdżestwieński

Ten album szczegółowo pokazuje wyposażenie i uzbrojenie Wojska Polskiego używane w 1933 roku zarówno przez główne rodzaje wojsk, takie jak piechota, kawaleria, artyleria czy lotnictwo, jak i mniej znane segmenty armii: saperów, łączność, weterynarię, służbę zdrowia czy pociągi pancerne. Czytelnik znajdzie tu również opis ówczesnego transportowego kręgosłupa armii, czyli pojazdów i zaprzęgów konnych. Trakcja konna to dziś niemalże zapomniany element sztuki wojennej, podobnie jak związany z nią sprzęt: różne typy uprzęży, siodeł, juków, wozów taborowych i wozów specjalnych. Bardzo ciekawie zaprezentowano zaprzęganie, siodłanie, ładowanie i organizację oddziałów używających koni. W albumie zobaczymy także ówczesne najnowsze wyposażenie WP, które było odpowiedzią na zmiany techniczne zachodzące na polu walki: sprzęt aeronautyczny, pancerny czy samochodowy.

W publikacji wydanej przez Ministerstwo Spraw Wojskowych RP w pierwszej połowie lat trzydziestych XX wieku siłą rzeczy zabrakło dalszej historii przygotowań materiałowych do mobilizacji i wojny, która wybuchła 1 września 1939 roku. Dlatego wydawca włączył do albumu esej przygotowany przez Ryszarda Rybkę, znakomitego historyka wojskowości, w którym Czytelnik zapozna się, jak Wojsko Polskie zmieniło się pod względem organizacyjnym, uzbrojenia i wyposażenia przez ostatnie sześć lat dwudziestolecia międzywojennego. Towarzyszy mu wkładka z pokolorowanymi fotografiami archiwalnymi oraz rysunkami Arkadiusza Wróbla ukazującymi różne typy broni i sprzętu z tego okresu.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Album wyposażenia Wojska Polskiego. Reprint wydania z 1933 roku uzupełniony o broń i sprzęt z lat 1933‒1939”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *