49,90 

Elita. Współczesne oddziały specjalne od A do Z

Kędzierski Sławomir Stanisław ,Sawińska Maria, Adamska Elżbieta , Zawanowska Ksenia, Hibner-Białobrzeska Agata twarda 170x240 9788311159877 460 2020-10-28
Podziel się

• Ile kosztuje najnowszy zestaw noktowizyjny?
• Czy siły specjalne nadal wykonują skoki HALO?
• Jakie są najsłynniejsze operacje, w których brała udział Jednostka Wojskowa GROM?
• Jakie jednostki specjalne działają w poszczególnych krajach?

Siły specjalne od tragicznych wydarzeń 11 września 2001 roku znajdują na całym świecie na pierwszej linii walki. Chociaż ich rodowód wiąże się z komandosami z czasu II wojny światowej, prowadzone przez nie współcześnie operacje znajdują się w szarej strefie „działań innych niż wojna”.

Współczesne siły specjalne znalazły swoje miejsce w wyobraźni społecznej z chwilą pojawienia się w Wietnamie Zielonych Beretów. W dżunglach Azji Południowo-Wschodniej zapoczątkowały także swoją historię zespoły SEAL Marynarki Wojennej USA. W innej części świata, na pustyni irańskiej, operacja przeprowadzona przez amerykański odpowiednik SAS zakończyła się tragedią, kiedy awarie mechaniczne wymusiły przerwanie akcji, a na domiar złego w czasie ewakuacji z odległego lotniska jeden ze śmigłowców zderzył się z samolotem transportowym. Operacja Eagle Claw była upokarzającą klęską dla niedawno powołanej jednostki Delta Force, ale taką, z której wyciągnięto istotne wnioski.

Od lat osiemdziesiątych XX wieku siły specjalne państw zachodnich działają w licznych punktach zapalnych rozsianych po całym świecie, zwalczając terroryzm, handel narkotykami, wspierając bezpieczeństwo wewnętrzne państw sojuszniczych i prowadząc rozpoznanie specjalne.
Siły specjalne stały się ulubionym rodzajem wojsk dzięki swoim wysokim umiejętnościom, pozwalającym zredukować straty, a także ponieważ odpowiadają one społecznemu postrzeganiu ich roli.

„Elita” to jedyny w swoim rodzaju przewodnik po tajemniczym świecie współczesnych sił specjalnych. Przybliża najważniejsze operacje, a także główne systemy uzbrojenia i środki transportu używane w operacjach specjalnych na całym świecie.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Elita. Współczesne oddziały specjalne od A do Z”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Inne tego autora