44,90 

Z wiatrem w twarz

Typ okładki

miękka

Wymiary

135×215

EAN

9788311166622

Liczba stron

356

Data wydania

10.07.2024

Podziel się

Wspomnienia Jana Falkowskiego, asa myśliwskiego, który wsławił się w walkach powietrznych w czasie drugiej wojny światowej.

Książkę czyta się niczym powieść sensacyjną.

Jej autor opisuje swe barwne losy od dzieciństwa w ogarniętej rewolucją Rosji, poprzez karierę pilota w polskim lotnictwie, po życie w Kanadzie. Zasadnicza część wspomnień dotyczy przeżyć wojennych Falkowskiego. Opisuje on swoje loty we wrześniu na nieuzbrojonym samolocie szkolnym, ewakuację do Rumunii, potem kampanię francuską. Tam też nie zdążył powalczyć, ale udało mu się ewakuować do Wielkiej Brytanii. Walczył w dywizjonach: 302, 303, 315, 316. Zaliczono mu strącenie dziewięciu niemieckich samolotów na pewno, jednego prawdopodobnie i uszkodzenie jednej wrogiej maszyny. W 1945 roku został dowódcą 3. Polskiego Skrzydła Myśliwskiego. Pod sam koniec wojny został zestrzelony nad Holandią i dostał się do niewoli, z której uciekł. Po wojnie został na obczyźnie, zamieszkał w Kanadzie.

Jan Paweł Falkowski (urodzony na Litwie w 1912 r., zmarł w Peterborough w Kanadzie w 2001 r.) – major dyplomowany, pilot Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, dowódca 3. Polskiego Skrzydła Myśliwskiego w drugiej wojnie światowej, kawaler Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari. W czasie walk zaliczono mu zniszczenie dziewięciu samolotów nieprzyjaciela.

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Z wiatrem w twarz”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *