Aktualności

Nagroda KLIO 2020

Tegoroczną Nagrodę Klio 2020 w kategorii Varsaviana, otrzymała książka Joanny Rolińskiej Lato 1920, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Bellona.

Książka Joanny Rolińskiej jest portretem warszawskiej ulicy roku 1920. Autorka relacjonuje, tydzień po tygodniu, dzień po dniu rzeczywistość tamtego pamiętnego lata. Strajki robotnicze, upał, drożyzna, premiery w teatrach i kabaretach, afery kryminalne i tajemnicza fala samobójstw… Jaka była Warszawa tuż po odzyskaniu wolności i stojąca u progu jej utraty?

Wielokulturowa twarz miasta

Letnie ogródki kawiarniane przy których przysiadają umundurowani już ochotnicy. Wreszcie apel Piłsudskiego, wielki zryw mobilizacyjny warszawiaków i uroczysty wymarsz pierwszych oddziałów. Wiece robotnicze i procesje błagalne. Na tym tle historie zwykłych ludzi i znacznych postaci zasłużonych dla miasta. O czym dyskutowano, na jakie tematy się kłócono, gdzie bywano i co czytano? Gdzie wyjeżdżano na wakacje? Jakie lęki wewnętrzne władały wtedy społeczeństwem warszawskim? Książka pokazuje stolicę roku 1920 jako miasto wewnętrznie skłócone, szarpane sprzecznymi namiętnościami, a jednocześnie potrafiące w obliczu niebezpieczeństwa zmobilizować się, zjednoczyć, zawiesić swary.

Nagroda Klio

Nagroda Klio, ustanowiona w 1995 roku przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej, to wyróżnienie dla polskich autorów i wydawców zajmujących się literaturą historyczną za ich wkład w popularyzację historii i literatury w Polsce. Jest przyznawana corocznie podczas warszawskich Targów Książki Historycznej.Laureatów 26. odsłony konkursu ogłoszono online w czwartek podczas otwarcia targów.

Więcej przeczytacie w książce: