Książka przedstawia genezę, przebieg i skutki poszczególnych konfliktów zbrojnych (bitew) na tle historii politycznej trzech odłamów Słowian – wschodnich, południowych i zachodnich – na przestrzeni ponad 6 stuleci, od VI do XII wieku, w oparciu o materiały źródłowe (głównie pisane, pomocniczo archeologiczne) oraz opracowania uznanych historyków.
– Etno- i topogeneza Słowian już po ich rozproszeniu się i podziale na odłamy: wschodni (Antowie), południowy (Sklawinowie) i północno-zachodni (w tym Wenedowie, plemiona polskie).
– Wojny staczane przez Słowian południowych i częściowo wschodnich, począwszy od VI wieku (czas najazdów Hunów i Gotów).
– Ekspansja polityczna i osadnicza Słowian, okraszona licznymi konfliktami zbrojnymi.
– Boje Słowian zachodnich z Frankami, Sasami i wikingami z Danii oraz pomiędzy sobą.
– Wojny plemion wschodniosłowiańskich przeciwko Cesarstwu Bizantyjskiemu, Chazarom, Bułgarom Nadwołżańskim i koczowniczym ludom azjatyckim.
W tym samym czasie państwo Wielkomorawskie prowadzi liczne wojny z Frankami.
– Piastowie i początek budowy państwa polskiego.
– Bitwy z udziałem Polski, Rusi Kijowskiej i Słowian Połabskich, w tym upadek Rugii, Kopanika, walki Polski z kolejnymi władcami Niemiec (zmagania o Połabie, bitwy pod Cedynią, Krosnem i w kraju Dziadoszan, obrona Głogowa i Niemczy, obrona przed agresją cesarza Fryderyka Barbarossy), a także z Czechami i Rusią Kijowską.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.