Zapowiedź

59,90 

Stalin i przyszłość Europy

twarda 170x240 9788311163133 368 2023-01-23
Podziel się

Czy podział Europy po II wojnie światowej był nieunikniony? W swojej zaskakującej, nowej ocenie powojennego porządku w Europie Norman Naimark sugeruje, że Józef Stalin był o wiele bardziej otwarty w kwestii układu sił na kontynencie, niż dotąd myśleliśmy. Ujawniając studia przypadków od Polski i Jugosławię po Danię i Albanię, Naimark rewiduje wczesną zimną wojnę, koncentrując się na walce Europejczyków o określenie ich przyszłości.

Gdy narody zniszczone przez wojnę zaczęły się odbudowywać, sowieckie ambicje wydawały się wielkie. Armie Stalina kontrolowały większość wschodniej części kontynentu, a we Francji i Włoszech partie komunistyczne stanowiły poważne siły polityczne. Jednak Naimark pokazuje zaskakująco elastycznego Stalina, który początkowo nie miał zamiaru dzielić Europy.

Zimnowojenna polaryzacja zaczęła się wraz z zamachem stanu w Czechosłowacji i blokadą Berlina. Rozłam nie był jeszcze nieodwracalny aż do formalnego podziału Niemiec i utworzenia NATO w 1949 roku. Naświetlając, jak przywódcy europejscy zręcznie zarządzali interesami narodowymi w obliczu dominujących mocarstw, autor książki Stalin i przyszłość Europy ujawniają rzeczywisty potencjał alternatywnej trajektorii dla kontynentu.

Recenzje

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Stalin i przyszłość Europy”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.